Det blev en bra dag igår och mutan med bak gick hem. Alas de facto; när jag hämtade Phini på dagis frågade han mig med detsamma "Mamma, vad ska vi baka idag?" som om ungen har en förmåga att läsa mina tankar.
När vi kom hem tog jag itu med dammsugaren och dansade omkring till dammsugarens brummande och hostande mittmellan barnskratt varvat med skrik och bråk. Barnen ville åka skridsko över de våtmoppade golven men jag höll inte riktigt med. När toaletten var städad och den värsta dammtorkningen var klar tog vi itu med baket. Jag vilel ju göra någonting där barnen kunde vara med och avnjuta och två projekt inleddes: Kolakakor och bountybitar.
Phini var så stolt över sina kolabitar som han fått rulla själv!
När kakorna var klara stoppade jag inte vår middag i ugnen. Vi mös i köket med levande ljus och skink/ost crepes med sallad & knäckebröd innan barnen fick plättar med grädde och sylt till efterrätt innan de fick smaka kakorna vi bakade. Mycket gott, jag vet, men varför inte för en gångs skull.
En stund innan barnen nattades kom Dizzy över och hälsade på. Under tiden jag strök ett påslakan (med mitt nya Philips stryksystem jag fick av Buzzador) satte sig Dizzy på golvet i barnens rum och läste böcker för dem. Barnens tänder borstades, de nattades och jag sjöng några visor för dem, med risk att sabba min tuffa image för min kompis som hörde mig långt ut i köket när jag sjöng om apan som nattar sina barn och hänger upp dem i svansen. Vår egen lilla version på "Trollmors visa" men det är ett helt annat inlägg…
Dizzy och jag spenderade några timmar med att spela kort och "Ordfejden" och det var trevligt sällskap till kvällen trots att hon har en förmåga att vinna skitgubbe - tack & lov att det kompenseras av hennes förluster i Ordfejden.
& med det vill jag dela med mig av mina recept. Lätta att göra, lätta att bjuda och goda som fan.
Du behöver:
Gör så här:
Låt matfettet bli rumsvarmt. Rör matfett och socker till en jämn smet. Tillsätt sirap, bakpulver och vaniljsocker och blanda till en jämn smet.
Tillsätt vetemjölet och kör med elvisp eller nått annat tills smeten "kladdar ihop sig" till mindre små bollar. Tryck ihop degen till en klump och dela den i fyra delar. Om du tycker som jag, att det mest blir för torrt så smeta ner mer smör.
Rulla ut varje del till längder, ca 40 cm och lägg dem på plåtar med visst mellanrum eftersom degen kommer flyta ut vid gräddning.
Grädda mitt i ugnen 175 grader i ca 18 minuter.
Låt svalna ett par minuter på plåten innan du skär dem i sneda bitar. Låt dem sedan svalna helt och lägg sedan i burkar med tätslutande lock eller servera dem - whatever tickles your fancy.
————————————————————————————————————-
Du behöver:
Garnering:
200 g ljus blockchoklad
Gör så här:
Blanda allt utom kokos i en kastrull och koka i 5 minuter. Tillsätt kokosen.
Häll upp smeten på ett bakplåtspapper och ställ kallt i minst 1 timme. Dela därefter i bitar med en vass kniv som doppats i varmt vatten. Om man vill kan man göra som jag och göra bountybollar och rulla ihop. Jag körde lite olika bitar, alltifrån kvadrater & bollar till trianglar. Kanske lite roligare för barnen!
Smält chokladen över vattenbad. Doppa kokosbitarna i chokladen och låt dem stelna på ett nytt bakplåtspapper. Förvaras kallt.

Om du tycker om min blogg;
Rösta - Rösta dagligen!









Mar 5, 2008 at 10:13:31
bara så ni vet smakde jag på de berömada kakorna,,,, de va jätte goda speciellt bounty kakorna,,,,
duktiga matrialet,,,hihi
Mar 5, 2008 at 10:49:25
Det e väl mysigt med en liten sångstund innan nattning
Mar 5, 2008 at 11:12:51
Åhh idag måste jag ju bara baka.. Tack för recepten..
Mar 5, 2008 at 12:05:05
Dom där bountybitarna verkar ju riktigt smarriga! Synd att man går på GI då
Mar 5, 2008 at 12:31:52
Men åååh.. I loooove bountyyy..
Mar 5, 2008 at 13:25:44
mm vad gott med kakor
Mar 5, 2008 at 13:44:19
Hur länge kan man ha d i kylen/skafferiet?
Kan man även frysa in d?
Och du… jag vill oxå smaka….
Mar 5, 2008 at 15:58:45
De där bountybitarna har jag aldrig sett innan. De skall jag prova att göra. Tack för receptet!
Mar 5, 2008 at 18:25:45
Låter jättegott o låter som ni haft en riktig mysdag.Härligt
Mar 5, 2008 at 19:21:09
Vad gott, det ska jag prova, Har du fått ett stryksystem från Buzzador? hur ser det ut berätta mer.
Mar 5, 2008 at 19:22:08
Bounty bitarna såg ruggigt goda ut…
Mar 5, 2008 at 19:45:30
Du jag har en fråga ang kolakakorna. Ska det va 2msk vaniljsocker eller ska det också va tsk som bakpulvret? för jag hörde någonstans att det kan smaka konstigt om man har för mycket vaniljsocker i.
Jag har just gjort dom men inte hunnit smaka på dom än. Och jag gjorde dom efter ditt recept..
Kram och tack för recepten
Mar 5, 2008 at 22:50:57
Jummy jummy! Now I know what the girls and I will bake in the Easter holiday. I’ve promised them we will bake something else than the normal “rosinboller”.
A healthy diet is importen for both kids and parents, but you can’t go totally extreme. There must be room for excess now and then also!
Mar 5, 2008 at 23:09:01
Mums! Appropå ingenting alls, jag drömde om dig inatt
Du var ascool (såklart!) och ditt öga var fortfarande konstigt :p Och du åt jättemycket :p haha
anyway. Hur är det med ögat?
Mar 6, 2008 at 09:39:51
Dags att skippa GI
-
Johan:
http://missmaddis.com/2008/02/19/angstation-buzzador/
-
Anna:
Receptet kan varieras efter smak. Du kan ha väldigt rätt i det du säger, jag brukar sällan följa recept till punkt, det är mer som riktlinjer. Det receptet ovan blir lite halvdana kolakakor så jag blandar alltid i lite mer av det jag tycker bäst om (ex sirap för mer kola smak). prova dig fram! Och du, prova bountybitarna, mycket godare än det du köper i affären!
-
Marie:
Det där låter jävligt intressant..!!
Med ögat är det bättre, en knuta på ovanlocket som itne försvinner riktigt och lite lila kvar som lätt sminkas över
Mar 7, 2008 at 21:38:58
Så smaskigt! Har funderat några dagar nu om jag inte skulle att och baka lite småkakor. Det går ju så lätt och fort!
Mar 9, 2008 at 09:09:10
Såg riktigt gott ut