Nej tack till begagnat gods

Idag tänkte jag ägna några minuter om mina åsikter om begagnat gods. Jag vet inte varför men jag är ingen fan av det. Jag har aldrig stått först i kön på något loppis eller second hand butik och det gäller även männen i mitt liv.

Jag har nära vänner som kan sitta och skratta när de pratar om deras byten - för byten är precis vad det är när mina vänner satt klorna i en stackars kille och förfört honom. För vi är jägarinnor. Vi är som lejon, där honorna är den som står för massakern och föda och i vårt fall är det oss själva vi föder. Vi pumpar våra egon med dessa mäns kroppar, komplimanger och tillfälliga minutrar utspridda över en natt.
Några av mina vänner har inga problem med att dela med sig av sina byten och lämna återstoden av mannen till sin vänninna och låta henne ta väninnans "scraps" - jag personligen tycker det är snuskigt och äckligt och för min egen del vill jag gärna känna att jag är bättre än så, värd mer än så och KAN faktiskt skaffa mig eget kött som jag inte behöver dela med mig utav. Således skulle jag föredra om mina väninnor skaffar sig sina egna män och ger fan i mina. Jag ska väl inte behöva jaga för oss alla?

När en mans hand leker över min kropp är det nästan självklart att dessa händer vandrat på andra kvinnors kroppar före mig men jag skulle föredra om de inte lekt med mina väninnor. Varför? För att det känns snuskigt. Vari ligger självaste mystiken och jakten om han var så lätt tillgänglig att han går vännerna emellan?

För mig är det en självklar "hands off" skylt om männens nacke när de spenderat intima stunder med någon av mina väninnor. Jag delar mycket med mina vänner men inte mina byten. Jag äter de hela och lämnar resten till ödet. När jag är färdig ska det inte finnas någonting kvar att dela med sig utav iheller.

Människan fungerar så ibland, att det ska jämföras och jag tänker inte stå med på någon killes lista om väninnorna han dragit över, betygsatt och jämfört. Jag tänker inte stå bredvid mina väninnor på någon lista alls.

Och kvinnor fungerar så, att det ska skitsnackas och skrytas (särskilt om killar man dragit över) och jag kan inte börja med att föreställa mig vilka dispyter som kan uppstå om man tar över varandras byten. Jag hade i alla fall inte blivit glad om en av mina män hade börjat gå till mian väninnor istället helt plötsligt. Vaddå, duger jag inte längre? Varför är hon bättre än mig? - Tankar som det kan jag föreställa mig och tankar som det har jag hört av väninnor förr som faktiskt har delat män med väninnor. Varför skulle jag frivilligt utsätta mig själv för det?

Så för mig är mina väninnors f.d pojkvänner och äkta män tabu och off-limits. Jag är inte ens intresserad. Och även deras engångsknull eller knullkompisar. Jag ingår inte i nått jävla "laget runt" - lek. För jag kan fantamig skaffa mig eget kött.

My Signature
Om du tycker om min blogg;
Rösta - Rösta dagligen!



10 kommentarer to “Nej tack till begagnat gods”

  1. Lotta skrev:

    Precis.. kan inte mer än hålla med dig.. Det visste du dock redan:)
    Bra blogg, bra sagt..

  2. Tale skrev:

    Well, I don’t have hold against secondhand goods. I’ve got a lot of secondhand things and clothes for my kids from friends with older kids. And that has saved me a hell lot of money - money I suspect will come handy when all 3 of them wants new bikes, skis, snowboard, computer, mobils and good knows what. It’s more a lot fun to buy new things of course, but I think quite a few of Mother Earths problems comes from us producing (and trowing away) a lot more things than we needed to.

    But when it comes to men, I totally agree! I don’t want to share my men, eh I mean my man, with my friends either. Or any of their men.
    The golden rule of sex is: stay away from both your friends and their partners - also ex’es! Both things will just end up in broken friendships and a hell lot drama.

  3. Ninna skrev:

    tack äntligen någon som tycker och tänker som jag i det fallet, kan bli så jädrans förbannad på dom som tror att det är ok att “ge sig på” ens ex,som du säger, man kan väl skaffa sig eget kött ist för att använda sig av sina vänners “avlagda?”

  4. Martina skrev:

    Håller med!!
    Mitt ex gick och blev ihop med en av våra gemensamma bättre vänner bara någon månad efter vi gjort slut.
    Blev totalt galen! Blir ju så med att man undrar va fan de har tänkt medan man var ihop..
    Känns bara så äckligt och elakt att göra så mot någon.
    Dock ngt av de bästa som hänt att jag gjorde slut med exet, men ändå :P

  5. Sarah skrev:

    Så sant så.
    Är helt på din linje där, har alltid varit och kommer alltid vara.
    *ryser vid tanken*

  6. Anna skrev:

    Jag trodde det va en oskriven regel kompisar imellan.. :)

  7. Sandra skrev:

    Bra skrivet! Kan inte mer än o hålla med dig igen, kompisars X o knullkompisar är helt off limits!

  8. MaddeMad skrev:

    Jag håller med fullständigt. Det är en oskriven regel & handlar om moral anser jag. I min tonår så var jag jätteintresserad av kille som hade varit tills med min bäste vän. Känslorna kröp fram långt efter att hon gjorde slut med honom. Vi var vänner som stormtrivdes i varandras sällskap. Vi skrattade & hade mycket gemensamt. Min bäste vän sa till mig att det var ok för henne om jag ville ha honom för hon kände inget för honom. Kan tillägga att de hade aldrig 6. Trots mina känslor som växte strakare & starkare så beslöt jag mig för att avbryta umgänget för en tid & låta känslorna svalna för min vän kommer först! Några år efter så började vi att umgås igen. Då bekände vi för varandra att vi hade haft känsor för varandra samtidigt. Jag hade ju givetvis inga känslor för honom kvar. Men vännen… ja klart hon finns kvar! Hon har varit min vän i 18 år nu.
    Vänner kommer först!

  9. Jessica skrev:

    Det värsta är att man inte kan styra känslor hur gärna man än vill. Jag skulle ju absolut föredra en kille som inte nån av mina bekanta haft tidigare, men skulle jag råka bli kär i en så skulle jag nog inte låta det stå ivägen så länge det var okej för henne. Men de hade blivit olustigt att veta att han varit med henne

  10. Jenni K skrev:

    ja men de känner man att man rör inte killar som har varit med en kompisar..anser att det är en regel som finns mellan vänner. vist kan det hända att man träffar en kille och strular med honom och sen få reda på att ens vän har haft ihop det med samma kille. men jag skulle aldrig ragga på en kille som jag vet om har strulat runt med ens kompis.

Lämna en tanke