missmaddis 30 år idag!

Hipp Hipp Hurrah!
missmaddis blir 30 idag!

Madde Madde 2

Jo så är det, idag blir jag hela 30 år gammal!
Herregud vad tiden går fort, det var jag bara igår jag minns att jag fyllde myndig.
Det var ju igår jag bodde hos mina föräldrar och slapp laga mat, slapp betala räkningar och slogs med min brorsa dagarna i ända.

Madde 1 Madde 3

Vart har tiden tagit vägen och vad har jag åstadkommit i mitt liv? Jag har inte rest mycket, jag har väl egentligen inte varit nånstans i denna världen men jag har gjort en sjuhelvetes inre resa. Jag har lyckats lära mig att älska passionerat och hata med andakt. Jag har lärt mig hur misslyckande smakar men även hur det känns att vara framgångsrik. Jag har skapat mitt eget liv och omgett mig med människor som är geniunt goda, omtänksamma och underbara.

Idag har jag det bra. Mitt liv är bra. Så jag må inte gjort något storslaget dessa 30 åren, men jag är lycklig. Jag önskar mig inget särskilt för jag har redan det viktigaste jag behöver och vill ha i mitt liv. Två helt underbara söner. De är ljuvliga och vackra och helt perfekta för mig. Mina föräldrar är fenomenala. De finns där för mig närhelst jag behöver och de sprudlar av kärlek för mig och barnen. Alla mina vänner, som ställer upp i ur och skur och som även de vet hur man gör för att visa kärlek. Jag har fler nära vänner idag än jag nånsin haft i mitt liv. Och nu har Martin trillat in i mitt liv, så det kan nog fan inte bli mycket bättre. Martin, som älskar mig djupt från den första stund och som visar sin kärlek dagligen. Det kan nog inte bli bättre, eller?

I morse vaknade jag så perfekt. Martin pussade på mig i morse och sa ett grattis till mig och bedyrade sin kärlek. Laaiti låg vid fotändan, men kröp upp och la sig på min mage med sitt lilla huvud på mitt bröst. Jag smekte hans lilla huvud och pussade Martin som skulle iväg till jobbet. Sen kunde jag inte somna om. Sa jag gick upp och satte igång kaffekokaren som Martin hade förberett och läste kärleksbrevet som låg där, med ytterligare grattis och ettt skumgummihjärta. Och en present. Jag öppnade paketet och fann två ramar med vackra bilder och texter om det som är mest väsentligt för mig i mitt liv – kärlek. Tack till Martin. I love ya.

Tack till mina vänner som skickat grattis sms mitt i natten eller tidigt på morgonen. Tack till vänner och familj som tisslar och tasslar. Tack till Cindy som ville ha foto på pojkarna och veta min behå storlek och jag undrar om hon ska fixa en behå med tryck av barnen på? Tack till min chef Robban och hans familj som lämnat en fin present med en flaska Moët & Chandon champagne och 500kr. Tack till alla som bryr sig. Jag älskar er och uppskattar er alla.

Idag blir jag 30.
Grattis till mig.

 

My Signature
Bookmark and Share

45 Responses to “missmaddis 30 år idag!”

  1. Emma Says:

    Stor GRATTIS Grin

  2. netscape Says:

    *cheer* *cheer* *cheer* *cheer* *cheer* *cheer*
    SUPERDUPERMEGAGRATTIS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    *clap* *kjerlek* *clap* *kjerlek* *clap* *kjerlek*

  3. Ninna Says:

    STOOOOOORT GRATTIS till dig Smile

  4. Kicki Says:

    *rock* “ja,må hon leva!!!!!! *rock*
    *blomma* JÄTTEGRATTIS!!

  5. Ia Says:

    Ha en underbar födelsedag *hej* !!!

  6. Nettan Says:

    Jättegrattis på den stora dagen! Nu står du med ena benet i graven Wink Hoppas du får en fin dag tillsammans med nära och kära!!

  7. Sarah Says:

    Hurra hurra hurra!!!!!! *yay* *cheer*

  8. Louise Says:

    *clap* Massor med grattis på din dag!! Hoppas den fortsätter lika underbart som den började / Louise (en läsare som hängt med länge men som för första gången klottrar lite idag) *rock*

  9. Martina Says:

    GRATTIS!!! Hoppas du får en jättebra dag!

  10. Sandra Says:

    Stort grattis *harrt*

  11. Sara Says:

    Ett jättestort grattis. Jag hoppas din födelsedag fortsätter lika bra som den började! *clap* *cheer* *clap* *cheer*

  12. Fröken Greta Says:

    Congrats! Verkligen! Du är en väldigt bra inspiration. Att man ska gå sin egen väg och våga vara som man själv vill, screw the rest liksom.

    Och framförallt screw alla dom som har fördomar för hur man ser ut och hur ens eventuella utseende skulle påverka diverse olika saker.

    Det är inte ofta jag kommenterar, och jag har bytt skepnad, men jag kikar allt in här emellanåt!

    Ha en rrrriktigt bra dag! Smile

    /Fd flixxan

  13. Flisan Says:

    Ja eftersom du GRATTADE mig (not!) så är det väl inte mer än rätt att du får ett jättegrattis av mig också! *rock* *trosta*

  14. Petra Says:

    STORT GRATTIS!! Hoppas din dag blir helt underbar! *cheer* *blomma* *yay* *kjerlek*

  15. saija Says:

    Hipp hipp hurra på din födelsedag! *wow*

  16. Vallie Says:

    Massor med grattis till världens bästa MissMaddis! Hoppas du får en toppen födelsedag! Kramar *drink*

  17. Marie Says:

    Grattis!

    Önskar dig en härlig dag!

  18. Catharina Alperud Says:

    *cheer* GRATTIS!!! *cheer*
    Hoppas dagen blir wunderbar!

  19. Dette Says:

    Grattis på den stora dagen! Hoppas den blir toppen! Smile
    Kramis

  20. Therese.A Says:

    *cheer* *cheer* Stort Grattis till dig på din stora 30-års dag!! *cheer* *cheer*
    Hoppas att du får en fin kväll med Matin och barnen!!
    Är glad över att få vara en del av ditt liv genom din blogg.
    Fortsätt skriva.
    Stor kram!
    *blomma* *harrt* *kjerlek* *haha*

  21. Blommis Says:

    Grattis på din dag!

  22. nina Says:

    gratulerar!!!! 30 är stort! hoppas du får en bra dag, stooooooooor kram! *kjerlek*

  23. Elin Nilsson Says:

    Grattis på 30års dagen, hoppas att din dag och din kommande fest blir perfekt. Grin

  24. Foxy Says:

    Grattis på födelsedagen bruden!
    *cheer*

  25. My, Says:

    *blomma* Grattis på din dag,

  26. Maria Says:

    Grattis grattis *harrt*

  27. Jenny Says:

    *blomma* Ett super grattis Till Miss Maddis 30 ar Hipp Hipp Hurra!
    Hoppas du far en super harlig och karleksfull solig fodelsedag *drink*

    Kram Jenny

  28. Mona- Rasmus o Robins mamma Says:

    *harrt* *harrt* *harrt* *harrt* *harrt* STORT GRATTIS STUMPAN!!! Kramar *harrt* *harrt* *harrt* *harrt* *harrt*

  29. MIE Says:

    woho! GRATTIS! *blomma*

  30. Lina Says:

    Grattis!

  31. Cloey Says:

    Grattis på dagen! *cheer*

    Snygg blogg du har (:

  32. b96karan Says:

    Grattis!

    Nu är det raka vägen mot 35 o 40 som gäller…

    Ha en bra dag!

  33. faster anka Says:

    *blomma* Grattis Madeleine 30 år ! ha en skön kväll med de dina och en fortsatt bra vecka och en mösig födelsedagsfest. Love from faster och gänget. *hart*

  34. Karin Says:

    Jättegrattis!!!

  35. Glory Says:

    *harrt*
    Jättegrattis på din dag!
    *cheer*

  36. Tessan Says:

    GRATTIS!! *blomma*

  37. LillaStoraJag Says:

    Grattis grattis!! Många grattiskramar från mig!

  38. Thina Says:

    Grattis!!! Hoppas du fick en bra dag! och ja att festen blir lyckad sen *rock*
    *cheer* *cheer* *cheer* *cheer* *cheer* *cheer* *kjerlek*

  39. e v e Says:

    Ett STORT grattis, från en kräfta till en annan, på födelsedagen!
    *rock*

    Hoppas dagen var bra och festen blir rolig!

  40. Hanna (at) jasas.se Says:

    Wihaaa, jag HANN! GRATTIS!!!

  41. Soya ★ Says:

    GRATTIS! *blomma*

  42. TuffLoysan Says:

    Grattis grattis i efterskott =) Hoppas du hade en bra dag!

  43. hella starsprinkle Says:

    Åhh,grattis grattis i efterskott.

    Hoppas din dag blev helt underbar!!
    *drink*

  44. Andie Says:

    Grattis på födelsedagen!

  45. KalsongMorsan Says:

    GRATTIS en dag försent!! *blomma*

Leave a Reply

Klicka för att lägga till smiley!

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette